Kontakta kommunen

Telefon: 0515-88 50 00
E-post: kommunen@falkoping.se

Kommunens växel är öppen måndag-fredag, klockan 7.30-16.30.

Du kan alltid ringa till receptionen eller skicka e-post till vår gemensamma adress så hjälper vi dig att komma rätt. När du skickar e-post till kommunen kommer vi att behandla dina personuppgifter enligt våra rutiner.

Kommunens journummer

Utanför ordinarie arbetstider finns journummer för nedanstående funktioner.

Gata, vatten, avlopp, gatubelysning, skadegörelse

Gör en felanmälan

El eller fjärrvärme

Ring 0515-77 75 80, måndag-fredag klockan 7:30-16:00
Övrig tid för akuta ärenden, ring 0515-77 75 55

Socialjouren

Ring 0500-49 74 21 eller 0500-49 74 22

Kontaktuppgifter till förvaltningschefer

Barn- och utbildningsförvaltningen

Skolchef
Karina Bronell
karina.bronell@falkoping.se
0515-88 50 05

Kommunledningsförvaltningen

Kommundirektör
Pia Alhäll
0515-88 52 04
pia.alhall@falkoping.se

Ekonomichef
Magnus Fleischer
0515-88 50 77
magnus.fleischer@falkoping.se

Hr-chef
Maria Axelsson
0515-88 52 93
maria.axelsson@falkoping.se

It-chef
Per Augustsson
0515-88 50 84
per.augustsson@falkoping.se

Kompetens- och arbetslivsförvaltningen

Förvaltningschef
Sandra Lidberg
0515-88 71 01
sandra.lidberg@falkoping.se

Kultur- och fritidsförvaltningen

Kultur-/fritidschef
Maria Wallengren
0515-88 50 46
maria.wallengren@falkoping.se

Samhällsbyggnadsförvaltningen

Samhällsbyggnadschef
Patrick Nohlgren
0515-88 51 25
patrick.nohlgren@falkoping.se

Samhällsskydd Mellersta Skaraborg

Förvaltningschef
Pontus Düring
0515-88 58 01
pontus.during@falkoping.se

Socialförvaltningen

Socialchef
Magnus Schedin
magnus.schedin@falkoping.se
0515-88 53 36

Personligt stöd vid telefonsamtal (Teletal)

Teletal är en tjänst för dig som har svårt med att tala, läsa, skriva eller minnas. Tjänsten hjälper dig att kontakta oss på Falköpings kommun, och fungerar som en länk mellan dig och personen du vill kontakta. Tjänsten är kostnadsfri.

Tre olika sätt att få personligt stöd vid telefonsamtal

  1. Ring kommunens växel så kopplar vi dig till en tolk: 0515-88 50 00
  2. Ring en tolk på Teletal direkt: 020-22 11 44
  3. Bli uppringd av en tolk på Teletal. Klicka på länken nedan och skriv ditt telefonnummer så blir du kontaktad av en tolk.

Tjänsten är gratis

Samtalet kostar inget och du behöver inte förboka eller ha remiss för att använda tjänsten. Samtalet är ett trepartssamtal där tredje parten är en Teletal-tolk. Det enda du som användare behöver är en fast telefon eller en mobiltelefon.

Stadshuset, adress och öppettider

Öppettider

Stadshusets reception är öppen måndag-fredag klockan 7:30-16:30.

Besöksadress

Stadshuset, S:t Sigfridsgatan 9, Falköping

Telefon

0515-88 50 00

Kommunens växel är öppen måndag-fredag klockan 7.30-16.30.

E-post

receptionen@falkoping.se

Profilprodukter

I stadshusets reception kan du köpa produkter med Falköpings logotyp.

Organisationsnummer och fakturaadress

Så här gör du för att skicka en faktura till kommunen.

Falköpings kommuns organisationsnummer är 212000-1744.